Vylepšite si váš mobilheim praktickou terasou

Uvažujete nad tým, ako zútulniť mobilheim alebo ho rozšíriť o ďalší priestor? Stavba terasy je riešením, vďaka ktorému si vytvoríte pohodlné, praktické a štýlové miesto na oddych aj prácu. Čo presne by ste mali pred stavbou zvážiť a ako postupovať?

Plánovanie a povolenie

Než sa pustíte do stavby terasy, je nevyhnutné dôkladne plánovať. To zahŕňa nielen architektonický dizajn, ale tiež získanie prípadných povolení. Na mobilheim rovnako ako na možné prístavby, ktoré len pôdorysne rozširujú dom, nepotrebujete stavebné povolenie ani ohlásenie. Čo však budete potrebovať získať, je územný súhlas s tým, že podáte oznámenie o zámere v území na stavebný úrad. Mobilheim nemôže stáť kdekoľvek, musí ísť o zastavateľné plochy. To všetko je dané v územnom pláne. Viac o povoleniach sme písali tu.

Ďalej musíte naplánovať typ terasy a rozmery. Výber je široký – od drevených pódií po pergoly s presklenými stenami. Skúste sa dôkladne zamyslieť nad používaním terasy a vyberte podľa toho.

Voľba materiálu

Ak ste zvolili klasickú nezastrešenú terasu, je na mieste prejsť k výberu materiálu. Vezmite do úvahy nielen estetické hľadisko, ale tiež odolnosť a údržbu. Vedľa tradičného dreva, na ktoré sa dnes zameriame, sa objavujú alternatívy ako kompozitné materiály alebo kovové konštrukcie. Tieto ale vyžadujú väčší zásah do terénu, sú náročnejšie na realizáciu a nákladnejšie. Je preto dôležité zohľadniť okolité podmienky, očakávanú záťaž terasy a v neposlednom rade aj cenu.

Drevená terasa

Drevená terasa je kvalitná, odolná a elegantná voľba. Dizajn drevenej terasy je možné prispôsobiť vaším preferenciám. Pódium môžete obohatiť zdobeným zábradlím, kovovými prvkami alebo sa dá rozdeliť na niekoľko úrovní, a vytvoriť tak pohodlné sedenie. Použitie dreva vám poskytne estetický dojem, variabilitu, ale aj odolnosť voči poveternostným podmienkam. Prírodné materiály prinášajú do priestoru teplý, harmonický prvok, ktorý ladí s okolitou prírodou.

A aké vybrať drevo? Obľúbenou klasikou je sibírsky smrekovec či fínska borovica, ktoré ponúkajú pomerne dlhú životnosť aj priaznivú cenu. V posledných rokoch sú ale čím ďalej populárnejšie exotické dreviny, ako je bangkirai a merbau. Sú totiž oveľa odolnejšie. Je však nutné rátať s vyššou nadobúdacou cenou.

Stavba terasy k mobilnému domu

Pri samotnej stavbe terasy je dôležité dodržiavať precízny postup. Každý krok od prípravy základov až po položenie povrchu vyžaduje dôkladnosť. Pokiaľ nie ste technicky zdatní, prenechajte to radšej profesionálom. Počiatočný vklad môže byť vyšší, ale zaručí vám to dlhodobú životnosť terasy a hlavne bezpečnosť pre vás a vašich blízkych.

Údržba

Dokončenie terasy neznamená koniec starostlivosti. Pravidelná údržba je kľúčová pre zachovanie jej krásy a príjemného užívania. Drevenú terasu je treba pravidelne umývať za pomoci hadice alebo vysokotlakového čističa. Raz za 2–3 roky je tiež dobré ju nalakovať a naolejovať. Vďaka pravidelnej údržbe môžete výrazne predĺžiť životnosť terasy.

Vytvorenie terasy k mobilnému domu je investíciou do kvalitného vonkajšieho priestoru na prácu aj relax. Ak ste si u nás kúpili mobilný dom a chcete k nemu pristaviť terasu, ozvite sa nám. Radi vám poradíme.